Adalet Bakanı’na şeriat tepkisi. ‘Şeriatın günümüz çağdaş devlet yapısında yeri yoktur’

YouTube hesabından şeriat karşıtı ifadelerinden sonra hakkında soruşturma başlatılan ve yurt dışına giden Diamond Tema olayı gündemdeki yerini koruyor.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, hakkında soruşturma başlatılmasını eleştirenlere tepki göstermişti. Bakan Tunç, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Peygamber efendimize yönelik İfade özgürlüğü sınırlarını aşan, karalayıcı ve çirkin ifadelerin kullanılması nedeniyle başlatılan adli soruşturmalardan rahatsız olanların yaptığı eleştiriler, haksız eleştirilerdir” ifadelerini kullanmıştı.

ÇYDD’DEN BAKAN TUNÇ’A TEPKİ

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nden (ÇYDD), Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’a sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile tepki gösterdi.

Dernek tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, şeriatın, dinin yorumlanarak siyasal ve kamusal bir rejim haline dönüştürülmesi olduğunu belirtilerek; her toplumda, her mezhepte, her tarikatta ayrı yorumlanan ve ayrı uygulanan ‘şeriatın’ günümüz çağdaş devlet ve toplum yapısında yerinin olmadığı ve olmayacağının altı çizildi.

Derneğin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamanın tamamı ise şöyle:

“Geçtiğimiz günlerde YouTube’da şeriat konusunun tartışıldığı bir yayın sonrasında, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç tarafından yapılan açıklamada, şeriat düzenini verdiği örneklerle eleştiren konuşmacı Diamond Tema hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldığı ve yakalama kararı çıkarıldığı kamuoyuna duyurulmuştur. Soruşturmanın başlatılmasında sosyal medya hesaplarından yapılan hedef gösterici paylaşımların etkili olduğu görülmüştür.

Anayasanın 2. Maddesi hükmü gereği laik bir devlet olan Türkiye Cumhuriyeti’nde Adalet Bakanı’nın görevi şeriatın korunması değildir, anayasa ve yasaların uygulanması, hukuk devletinin korunmasıdır. Aynı yayında şeriat savunuculuğu yaparak Anayasal düzeni hedef alan konuşmacı hakkında soruşturma başlatmayıp da şeriat rejiminin tehlikelerini ve zararlarını verdiği örneklerle açıklayan konuşmacı için soruşturma başlatılması asla kabul edilemez.

Şeriat, dinin yorumlanarak siyasal ve kamusal bir rejim haline dönüştürülmesidir; her toplumda, her mezhepte, her tarikatta ayrı yorumlanan ve ayrı uygulanan ‘şeriatın’ günümüz çağdaş devlet ve toplum yapısında yeri yoktur ve olmayacaktır.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği olarak, 35 yıldır sürdürdüğümüz laik Cumhuriyetin kazanımlarının korunması mücadelemizi artırarak devam ettireceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir