Bombalarla Yıkılan Hayatlar…İsrail, Sığınak Olan Okulu Vurdu, Çok Sayıda Ölü Ve Yaralı Var!

İsrail’in Gazze’de Nusayrat bölgesinde bulunan bir okulu hedef alan saldırısında, Filistin Sağlık Bakanlığı’nın verdiği bilgilere göre en az 16 kişi hayatını kaybetti, 50’den fazla kişi de yaralandı. Bakanlık, katliamı “İşgal güçleri, Nusayrat’ta okulu hedef alarak yerinden edilmiş vatandaşların haklarına karşı korkunç bir katliam gerçekleştirmiş” sözleri ile duyurdu.

IDF: SİVİLLERE ZARAR VERME RİSKİNİ AZALTMAYA ÇALIŞTIK

IDF’nin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Okulun UNRWA’ya ait olduğu ifade edilerek, “Burası hem bir gizlenme yeri hem de Gazze’de faaliyet gösteren IDF birliklerine yönelik saldırıların yönlendirildiği ve gerçekleştirildiği operasyonel bir altyapı görevi görüyordu. Saldırı öncesinde, sivillere zarar verme riskini azaltmak amacıyla, hassas hava gözetimi ve ilave istihbarat kullanımı da dahil olmak üzere çok sayıda adım atılmıştır. Hamas, İsrail Devleti’ne yönelik saldırılarında sivil yapıları ve sivil halkı canlı kalkan olarak kullanarak uluslararası hukuku sistematik bir şekilde ihlal etmeye devam etmektedir.

Açıklamanın ardından Hamas savaşçılarının orada olduğunu yalanladı.

ÖLÜ SAYISI ARTABİLİR

Olay yerindeki tanıklar ise dehşet verici sahneler yaşadıklarını aktardı. Görgü tanıklarından biri, “Hedef alanı görmek için buraya koşarak geldik, parça parça çocuk cesetleri gördük, burası oyun alanı, burada trambolin vardı, salıncaklar ve satıcılar vardı” dedi.

Gazze Sivil Acil Servis Sözcüsü Mahmud Basal, yaptığı açıklamada yaralıların durumunun ciddiyetini koruduğunu ve ölü sayısının artabileceğini ifade etti. Saldırının, sığınak aramak sebebiyle evlerini terk eden aileler için bölgedeki hiçbir yerin güvenli olmadığı anlamına geldiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir