İkinci el piyasasında 30 yıl sonra bir ilk

İstanbul Motorlu Araçlar Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, kredi ve faiz oranlarının yüksekliği ve kullanıcıların sıfır otomobile yönelmesinin, ikinci el piyasasını durgunlaştırdığını belirtti.

Ertemel, sıfır otomobillerdeki %15-20 indirimlerin ikinci el piyasasında aynı oranda yansımayacağını, bu yüzden ikinci el otomobil fiyatlarının mevcut seviyelerini koruyacağını söyledi.

SEKTÖRDE BÜYÜK DURGUNLUK

Galerici esnafları, ortalama 200 bin TL’lik fiyat düşüşlerine rağmen sektörde büyük bir durgunluk yaşandığını ifade ediyor. Galerici Cem Tarık Figen, “20 yıldır bu sektördeyiz, böyle bir durumu hiç görmedik. Faizlerin yüksek olması sektörü olumsuz etkiledi. Bayramı satış yapamadan geçirdik.

Bir milyon TL’lik araçlar 750 bin TL’ye kadar gerilemesine rağmen satış yok. Vatandaşlar araçlara yatırım yapmıyor, mevduatlarını bankalarda değerlendiriyor” dedi.

30 YILDA BÖYLE BİR DURUM YAŞANMADI

Yeşiltepe Galericiler Sitesi Denetim Kurulu Başkanı Göksel Levent ise 34 yıldır sektörde böyle bir durgunluk yaşanmadığını belirtti.

Levent, “Sektör can çekişiyor. Sitemize gelen insanlar sadece gezmek için geliyor. Bayramda hareketlilik bekledik ama olmadı. Yüzde 20 ile 30’lara kadar fiyat düşüşlerine rağmen müşteri bulamıyoruz. Vatandaş birikimlerini bankalarda değerlendiriyor. Sektörümüz çok sıkıntılı bir dönem yaşıyor” diye konuştu.

FAİZ VE KREDİ ORANLARI SEKTÖRÜ VURDU

Faiz ve kredi oranlarının yüksekliği, yatırımcıların sıfır otomobile yönelmesine neden oldu. Bu durum, ikinci el otomobil piyasasını olumsuz etkileyerek durgunluğa yol açtı. İMAS Başkanı Hayrettin Ertemel, sıfır otomobillerdeki indirimlerin ikinci el piyasasında aynı oranda yansımayacağını ve bu yüzden fiyatların mevcut seviyelerini koruyacağını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir